Rizenin Yöresel Yemekleri

Rizenin Yöresel Yemekleri

Rizenin Yemekleri nelerdir
Rize Yöresel Yemekleri,

Rizenin Yemekleri
Rize’nin en Sevilen’in sebzeler lahana. Buna ek olarak, gelmeden hazırlanan yufkaya mısır, yemek koz kaldırır otuzdan fazla hamsi, Hoşmeri ana yöresel yemekler kaymaktan yaptı. Bir bölgeye özgü yemekler muhlamadır, mısır unu, tereyağı ve peynir alan şefi çanak koloti muhlama Cuisine yaptı. Bunların dışında,karalahanadan üretilmektedir sebze bölgeye özgü yemekler, lahana sarmamüzayede, çohala, Guli çorba, çorba, helle, husli çorbası, lahana, lahanaezmesi, haşlanmış lahana, lahana rağtikosu, lahana akşam yemeği, princili,lahana dolması dolması Lahana, sarma, lahana, toplam 18 çeşit yemek vurmakgibidir.

Bölgedeki büyüyen fasulye, kabak, domates, patlıcan ve Arap kapak Sebze Yemekleri pırasadan Buna ek olarak, bu sebze, pazı, salatalık, şalgam ve turşutomarıdan yapılır.

Çoban kavurma et hayvanlar, kıkırdak, et yahnisi, et yemeği, kavrulmuş et, süt, yoğurt, yoğurt, CARMI (bir tür peynir) kurç (bir çeşit peynir). Minci, bu tür gıda maddeleri gibi (şekli yuvarlak, orta-yumuşak, sert kenarları) koloti peynir, et,mezus, minci kurutulmuş, minci akşam yemeği, lahana

RİZENİN YEMEKLERİ

Rize’nin en Sevilen’in sebzeler lahana. Buna ek olarak, gelmeden hazırlanan yufkaya mısır, yemek koz kaldırır otuzdan fazla hamsi, Hosmer ana yöresel yemekler kaymaktan yaptı. Bir bölgeye özgü yemekler muhlamadır, mısır unu, tereyağı ve peynir alan şefi çanak koloti muhlama Cuisine yaptı. Bunların dışında, karalahanadan üretilmektedir sebze bölgeye özgü yemekler, lahana sarma müzayede, çohala, Guli çorba, çorba, helle, husli çorbası, lahana, lahana ezmesi, haşlanmış lahana, lahana rağtikosu, lahana akşam yemeği, princili, lahana dolması dolması Lahana, sarma, lahana, toplam 18 çeşit yemek vurmak gibidir.

Bölgedeki büyüyen fasulye, kabak, domates, patlıcan ve Arap kapak Sebze Yemekleri pırasadan Buna ek olarak, bu sebze, pazı, salatalık, şalgam ve turşu tomarıdan yapılır.

Çoban kavurma et hayvanlar, kıkırdak, et yahnisi, et yemeği, kavrulmuş et, süt, yoğurt, yoğurt, CARMI (bir tür peynir) kurç (bir çeşit peynir). Minc, bu tür gıda maddeleri gibi (şekli yuvarlak, orta-yumuşak, sert kenarları) koloti peynir, et, mezus, minci kurutulmuş, minci akşam yemeği, portihala (Sweet a Kind loğusa üretilen inek sütü) yapılır.

Yemek tarifleri Rize

Ayran, Marangozluk ve doğrama: Mısır ekmeği, yoğurt, parçalama tarafından hazırlanmıştır.

Haşlanmış yumurta, süt, tereyağı ve un kullanılır. Süt dökmek, ağ üzerindeki çekim koymak YAGA mısır unu dökülür.

Çırıhta: Tatlı çeşitleri. Yuvarlak hamur kesilir. Şurubu yağda kızartılır üzerine dökülür sonra. Soğuyunca yenir.

Çirmulis: Yağ eritilir. Yağı, mısır ekmeği ezdi.

Tavalisi Fasulye: fasulye, kavurma pan veya turşu.

Buharda Hamsi: temizlenmiş hamsi, kemikler, yıkanır ve durulanır. Yeterli bir kase, tuz, karabiber, ince kıyılmış taze maydanoz ve soğan koyarak karıştırılır.Durulanır hamsi katip harmanlanmış. Su sığ bir tepsiye yerleştirilir karışımı 10-15 dakika kadar oda sıcaklığında saklanır. Kalan harcı üzerine yayıldı. Ince dilimler halinde limon kesin ve domates ve biber üstüne yığılmış. Zeytinyağı gezdirip kapağı kapatılır. 15 dakika kadar sonra sıcak pişrildikten hafif ateşte hizmet.

Hamsi Köfte: hamsi temizlenir ve balık kemikleri yıkanmış kaldırılır. Çok az su ve hafifçe kaynatın süzdürülür.İçine yoğrulur, ekmek kırıntıları, doğranmış maydanoz, yumurta, tuz, karabiber konup ufalanmış. Adet yumurta büyüklüğünde köfte şekline getirdi. Bulanığ mısır unu ve kızgın yağ kızartılır.

Hamsi Kuş: hamsi kemikler çıkarılır. Yeşil soğan, maydanoz, pazı, mısır unu sıcak su ile yoğrulur şeklinde karabiber ile köfte. Zeytinyağında kızartılır.

Hamsili Pilav: Hamsi ve iç pilav yapılır. Kavrulan pirinç, yağ, tuz ve pirinç tarafından hazırlanmıştır. Soğan pirinç, kuş üzümü, şeker, baharatlar, fıstık konur. Maydanoz da kullanılır. Hamsi kemikler ikiye kaldırılır ve bölünmüş. Yarış altında yarış pişmiş pirinç üst üste dizilmesinden sonra.

Hamsikoli: Hamsili ekmek. Küçük soğan, ince doğranmış taze lahana pazı, biraz tuz ve mısır unu, yağı ile yoğrulur. Hamsi kaldırıldı kemikleri içine karıştırılır. Çoğunlukla gibi bir salata ile sıcak tepesinde.

Tavalisi Hamsi: Hamsi pazı petrol Tavada ile karıştırılır.

Ormanlık Hamsi: Hamsi pazı gıda, nane ve maydanoz.

Haviçi: mısır unu ile yapılır. Süt kaynatılır mısır unu yavaş yavaş üzerine dökülür kaynatılır muhallebi gibi olur.

Herse: Tatlı çeşitleri. Arpa, şeker şurubu içine dövülerek süt, pirinç, pişmiş bulgur gelir dökülür.

Hosmer: doğru kayar. Mısır unu Kaymağa karıştılır çekim kaynatın.

Kabak Çorbası: Kabak yağda pişirilen, ince doğrayın Matsuda’nın katıldı.

Felis Kabak: Tatlı çeşitleri. Kabak şurubu yan yana dizilmiş kesik üstünden dökülür ve daha sonra ince kaynatılır.

Kabak Sütlisi: Tatlı çeşitleri. Sütlacıdır kabak Some Kind of. Kabak Şütte şeker içine ezilmiş sonra kaynatılarak yapılır.

Koliva: mısır kaynatılır.

Korkota Çarbası: mısır Korkata büyük parça bölünenlerine denir. Korkota Matsuda’nın bol miktarda pişirilir. Ayran tereyağını ekleyin. Üzerinde ezdirilir tereyağı sos gezdirilir pişince.

Lahana Çorbası (Lahana Shooter): Böbrek fasulye gece önce, Konur su. Siyah su olarak adlandırılan Kısmi sabah dökülür. Lahana ve pirinç çıkarılan Petrol kaynar su Konur iç ile yıkanır. Piştikten sonra acı biber katılır. Bir mikser vurulur tereyağında pişmiş mısır unu biraz dökülür.

Lahana haşlanmış pirinç: Konur barbunya fasulyesi bir gece önce Hala Su. Su sabah dökülür. Filtrelenmiş su ile pişirilmiş lahana, fasulye Konur kaynayan pirinç katılan yıkanır. İç Yağ Tuz Konur gelmeden hazırlanan yufkaya mısır doğranmış. Biraz haşlanmış vurulduktan sonra Kepçe.

Minc: peynir Variety. Düz veya yağla karıştırılmak suretiyle ekmekle birlikte yenir.

Muhlama: minciden Mısır unu, peynir ya da tereyağı yapılır. Mısır unu bir tavada yağda sote edin. Minci ya da peynir, tereyağı ve pişmiş üzerine dökün, su dökülür.

Paluze: Tatlı çeşitleri. Nişastadan yapılmış. Sütlaç tutarlılığı.

Roket: Mısır unu yapılır. Mısır unu yavaş yavaş su üzerine dökülür kaynatılır karışık kai olur. Pişmiş tereyağı Konur merkezi.

Pasmanika: Patlak mısır.

Kabak Pekmez: Tatlı çeşitleri. Beyaz kabak dilimleri, kaynayan pekmez içine oğlu dalma yapılır.

Pepeçura: Tatlı çeşitleri. Üzüm suyu, jöle tutarlılık yapılır.

Sarma: (lahana dolması) Kara lahana dolması yaptı. Et sarılı lahana va salça ile lahana, maydanoz, soğan, hafif biber,haşlanmış pirinç, biraz su ile yoğrulur ve sonra da pişirilir.
Pan: yağda kavurma, pazı ile yapılır.

Kaynak: Rize halk şairi ve Halk Kültürü, Süleyman Kazmaz

Googleden Gelen aramalar:

  • rizenin yemekleri
  • rize ayran doğrama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>